Moje Niepołomice

Udawany recykling i nic nie warta segregacja

Wiele osób twierdzi że segregując śmieci przyczynia się do ochrony środowiska a robi dokładnie coś innego, przetwarzanie odpadów jest trudne i degraduje środowisko. To przemysł plastikowy wymyślił recykling i logo ze strzałkami które ma na mówić że plastikowe opakowanie da się przetworzyć, niestety jet to złudna informacja bo nie zawsze tak jest.

Plastik dzielimy na siedem grup, logo ze strzałkami a w środku cyferka od 1 do 7 mówi nam do której grupy należy, jednak taki znaczek nie zawsze oznacza że opakowanie nadaje się do recyklingu.

Przecież z plastiku możemy zrobić ubrania, więc co jest nie tak ?

Kupujesz zgrzewkę wody w butelkach PET i myślisz sobie oddam do recyklingu, przecież zrobią z tego kolejną butelkę PET, polar, koc a może ubranie dla sportowca.

Po pierwsze jeżeli powstanie kolejna butelka PET i jeszcze z napisem powstałam z recyklingu będziesz pewnie dumny, jednak pamiętaj takie butelki można przetwarzać 3 no może 4 razy a później nadaje się ona na wysypisko lub do spalarni.

Po drugie energia włożona w recykling takiej butelki jest dużo większa od wyprodukowania nowej, nie wspomnę tutaj także o zanieczyszczeniu środowiska. Nie chodzi mi tylko o sam proces recyklingu takiej butelki, ale zaczynając od początku czyli ktoś musi ją od Ciebie zabrać, najczęściej jest to śmieciarka itd.

Po trzecie jeżeli z takiej butelki zostanie zrobiony polar, koc czy ubranie dla sportowca, wcześniej czy później musisz wyprać koc czy ubranie wykonane z butelki PET. Podczas prania wypłukujesz mikro-plastik z takich eko ubrań, trafia do wody, woda do oczyszczalni a oczyszczanie tego nie wychwytują. Taki mikro-plastik płynie rzekami zjadają go ryby, pojone są taką wodą zwierzęta z których jesz mięso, mikro-plastik trafia do morza i oceanu i w efekcie Twoja butelka PET jest przez Ciebie zjadana, rocznie zjadasz jedną butelkę PET smacznego.

Po czwarte pożywienie pakowane w plastik, woda, owoce, mięso, wędliny czy inne produkty żywnościowe rozpuszczają plastik a w szczególności gdy przechowywane jest w za wysokiej lub za niskiej temperaturze.

Czy butelki PET wydzielają szkodliwe substancje ?

Oczywiście że tak, wprawdzie w ilościach bezpiecznych jednak co oznacza ilość bezpieczna, do każdej butelki wody mogę dodać jedną kroplę kwasu akumulatorowego i też będzie bezpiecznie ale czy zdrowo ?

Butelki PET pod wpływem temperatury np. gdy leżą na słońcu wypełnione wodą uwalniają do niej najczęściej plastyfikatory oraz aldehyd octowy, pierwsza substancja najprościej mówiąc służy do tego aby butelka dała się zgnieść i byłą elastyczna po jej opróżnieniu, natomiast aldeyhyt octowy jest bardziej toksyczny od alkoholu etylowego.

Substancje te uwalniane są pod wpływem temperatury, dlatego woda która długo stoi na słońcu w butelce PET zmienia smak, zalecenia są takie aby nie wystawiać butelek z wodą czy innym napojem na słońce. My jako konsumenci możemy się stosować do tych zaleceń, jednak myślicie że w hurtowniach spożywczych taka zabutelkowana woda czy napój stoi w klimatyzowanej hali, czy woda lub napój jest transportowany w chłodni, a ile razy widzieliście na rampie sklepu wodę która stoi zafoliowana na palecie w słońcu ?




Nie każdy plastik nadaje się do recyklingu, mimo znaczka

czarna butelka plastikowa, srebrna butelka plastikowa, złota butelka plastikowa, plastikowa butelka po oleju, butelka po oleju silnikowym, litrowa butelka po oleju Wiele osób sprawdza z jakiego tworzywa zrobione jest opakowanie i czy można je przetworzyć ponownie, jednak nie zdajemy sobie sprawy że ważne jest też co było w takim opakowaniu.

Osobiście przeszedłem przez takie niejasności, butelka po oleju silnikowym mimo tego że ma znaczek recyklingu i jest zrobiona z plastiku drugiej grupy nie nadaje się do recyklingu. Był w niej olej silnikowy produkt niebezpieczny dla środowiska, owszem butelkę można poddać procesowi odzysku, ale najpierw musimy ją umyć z oleju i zneutralizować go, a to jest mniej ekologiczne i bardziej kosztowne od wyprodukowania nowej butelki.

Co innego gdyby ta butelka posłużyła by do przechowywania żywności czy chemii gospodarczej, wtedy można ją wrzucić do żółtego worka.

Te plastiki nie są przerabiane, leżą na wysypisku lub spala się je w spalarniach

piaskownica, plastikowe zabawki w piaskownicy, plastikowe wiaderko, plastikowa łopatka, plastikowe grabki Wiele plastikowych produktów nie jest poddawanych powtórnemu przetworzeniu, nie każdy sobie z tego zdaje sprawę ale od 35 nawet do 60% plastyku wrzucanych do żółtych worków nie nadaje się do powtórnego przetworzenia i jest składowane a później spalane. Dzieję się tak z kilku powodów, po pierwsze łatwiej i taniej jest go spalić, po drugie często jest zanieczyszczony substancjami niebezpiecznymi tak jak wyżej wspomniana butelka po oleju silnikowym.

Do żółtego worka nie wyrzucaj:

- butelek po olejach silnikowych i innych płynach które są w aucie czy innym pojeździe mechanicznym, butelka po oleju z kosiarki
   spalinowej też się nie nada.

- plastikowych zabawek

- plastikowych obudów po sprzętach AGD i RTV

- plastikowych mebli ogrodowych

- plastikowych części garderoby, oprawek po okularach, spinek do włosów czy okularów do pływania -

Przemysł plastikowy nabija nas w butelkę

logo recyklingu, recycled logo, logo z zielonymi strzałkami Logo z zielonymi strzałkami stworzył przemysł plastikowy, daje nam poczucie że wszystko wykonane z plastiku wykorzystywane jest ponownie. Tak nie jest zostaliśmy oszukani, kupujemy plastikowe produkty lub produkty pakowane w plastik z myślą że wszystko jest ponownie wykorzystywane. Korzyści z recyklingu ma tylko przemysł plastikowy, my myślimy że wszystko jest przetwarzane ponownie a oni produkują więcej plastiku.

Makulatura, papier i tektura

Już pod koniec 2019 roku papier na skupach był przyjmowany za darmo, lub musiałeś zapłacić za niego więc nie odwiedzałem już skupu makulatury. Mało tego szkoła do której chodzą moje dzieci skończyła ze zbiórką makulatury, działo się tak z jednego powodu, nie wiem czy wiecie ale większość makulatury a także plastiku była eksportowana do Chin i krajów Azjatyckich. Gdy kraje Azjatyckie zamknęły rynki skupu takich śmieci jak plastik i makulatura takie kraje jak USA, Japonia czy Europa miały duży śmieciowy problem.

Segregacja nie rozwiąże problemu !!!

Promowanie segregacji przez celebrytów czy przez firmy odbierające śmieci to nabijanie nas w butelkę i wsadzanie do kartonu, mówią jasno kupuj więcej plastiku i kartonu byle byś to segregował, a to błąd. Segregacja nie zlikwiduje plastiku, daje nam tylko złudne poczucie EKO i że robimy coś dobrego dla środowiska, a tak nie jest.

Po pierwsze powinno promować się jak produkować mniej plastiku, o czym piszę w artykule Jak produkować mniej plastiku cz. I i cz II.

Co z tego że posegreguje jak nawet 60% tego co oddam zostanie spalone w spalarni która znajduje się w Nowej Hucie.

Co z tego że butelki PET zostaną przerobione na nowy polar czy koc, jak po wypraniu wypłuczemy groźny mikro-plastik który i tak zjemy bo dostanie się do środowiska. Co z tego że z butelek PET zrobimy nowe ubranie jak w drugą stronę się nie da, z polaru nie zrobimy butelki PET, plastik to materiał trwały ale przeróbka jego jest ograniczona.

Po drugie powinno promować się kompostowanie, wiele opakowań może tam trafić takie jak karton z pulpy makulaturowej po jajkach czy rolki po ręczniku papierowym a nawet rolki po papierze toaletowym. Kompostownik zmniejsza nie tylko ilość makulatury którą oddajemy, ale także i co najważniejsze odpady zmieszane. Kompostownik to wiele zalet, a jak go założyć gdzie i co tam możesz wyrzucać polecam przeczytać TUTAJ.

Po trzecie powinno promować i polecać produkty w opakowaniach szklanych, szkło jest idealne do recyklingu gdyż można go przetwarzać praktycznie nieskończoną ilość razy.

Niepołomice

łóżko do spania, poduszki, pokój, nocleg, obraz kobieta

Noclegi

dom

Domy i mieszkania

mężczyzna, dłoń, ręka

Usługi

wózek sklepowy

Sklepy

Nieoficjalna strona Miasta i Gminy Niepołomice
Polityka prywatności

strzałka do góry /p>