W pierwszej części artykułu Jak produkować mniej plastiku, czyli udawany recykling
dowiedzieliśmy się że nie chodzi o segregację. Plastik to nie skoszona trawa którą możemy wyrzucić na kompost, plastik jest trwały 400 lat to dla niego pestka, w porównaniu do trawy która już po 2 - 3 miesiącach jest nawozem.
Celebryci cały czas nam wmawiają że plastiku łatwo się pozbyć, wystarczy że go segregujesz. Tak nie jest gdyż należy dodać że mamy 7 grup plastików a tylko dwie da się skutecznie i w miarę czysto przetwarzać.
Mało tego dowiedziałem się że nie tylko ważne jest z jakiego plastiku wykonane jest opakowanie, ale co w nim było. Taka butelka po oleju silnikowym wykonana z plastiku grupy 2, nie nadaje się do recyklingu bo był w niej olej silnikowy i jest to odpad kłopotliwy, no co innego jakby w niej był sok, mleko czy olej używany w kuchni.
W 2019 oddawałem makulaturę do skupu i jeszcze na tym zarabiałem, pod koniec roku okazało się że jest to nieopłacalne, mało tego w skupie musiałbym jeszcze dopłacać do każdego oddanego kilograma, więc pakowałem to do niebieskiego worka z napisem papier.
Wniosek jest jasny segregacja spowodowała przesycenie i nieopłacalność przeróbki papieru, mało tego około 40% papieru czy plastiku który wrzucamy do żółtego czy niebieskiego worka nie nadaje się do recyklingu.
Zachwycamy się produktami zrobionych z recyklingu a w szczególności odzieżą, kocami czy innymi produktami. Jednak kiedyś koc, polar czy czapkę musimy wyprać, mikro-plastik jest wypłukiwany trafia do ścieków, oczyszczalnie nie są w stanie tego wychwycić (oczyścić) i wszystko trafia do gleby, morza, rzeki czy oceanu.
Wchłaniany jest przez rośliny, zjadany w wodzie przez ryby, a w efekcie przez ludzi bo też jemy ryby czy owoce morza.
Tak tak produkty z butelek PET nie są takie EKO !!!, wmawia się że tak jest ale nie do końca.
1. Naprawiaj, wiele rzeczy znajdujących się w naszych domach da się naprawić, poczynając od małego blendera, maszynki do mięsa kończąc na pralce. Należy zwrócić uwagę też przy kupnie nowego produktu, praktycznie do każdego markowego a nawet nie markowego produktu można kupić części zamienne tak jak w przypadku aut. Wiele napraw można wykonać samemu, w internecie całkowicie za darmo znajdziesz poradnik, opisy jak to zrobić a koszt naprawy to zakup często bardzo taniej części.
2. Sprzedawaj lub oddawaj a nie wyrzucaj, na serwisach takich jak OLX, Gumtree czy w lokalnej społeczności na FaceBook'u możesz sprzedać lub oddać sprawną rzecz którą byś pewnie wyrzucił.
3. Przerabiaj na coś innego, wiele rzeczy a w szczególności ubrania da się przerobić na coś innego, a do tego jeszcze są niepowtarzalne.
Nieoficjalna strona Miasta i Gminy Niepołomice
Polityka prywatności