Moje Niepołomice

Wyniki ankiety - Kompostownik, tak czy nie ?

W ankiecie zabrało głos jedynie 18 osób, na 656 użytkowników (stan na 8 luty 2022) które lubią nasz fun page, nie powiem trochę nas to zdziwiło. Jednym słowem nie pochwalam tego, zapewne jest w tym trochę naszej winy, może powinniśmy poza naszym fun page umieścić informację na naszej stronie.

Czy zamierzasz założyć kompostownik ?

Czy zamierzasz założyć kompostownik ? Jak wynika z ankiety i skromnych odpowiedzi ponad 44,4% (8 osób) ankietowanych ma już kompostownik, a 11,1% (2 osoby) zamierza założyć kompostownik, w sumie 55,5% (10 osób) ankietowanych jest za kompostowaniem. Natomiast zapewne wielu ankietowanych którzy nie chcą kompostownika 44,4% (8 osób), nie założy go nie dlatego że nie chce ale nie pozwalają mu warunki, o czym za chwilę.

Czy korzystałaś / korzystałaś z ulgi 2 zł w roku 2021 ?

Czy korzystałaś / korzystałaś z ulgi 2 zł w roku 2021 Większość ankietowanych 72,2% (13 osób) nie korzystało z ulgi w 2021 roku, natomiast 27,8% (5 osób) korzystała z ulgi 2 zł w 2021 roku.Czy do założenia kompostownika skłoniła cię ulga 20 zł w tym roku ?

Czy do założenia kompostownika skłoniła cię ulga 20 zł w tym roku ? W większości osoby które wzięły udział w ankiecie, nie założy kompostownika z powodu ulgi 20 zł w roku 2022. Ulga 20zł 88,9% (15 osób) nie wpłynęła na założenie kompostownika, natomiast 11,1% ankietowanych (2 osoby) założy kompostownik z powodu ulgi.

Czy uważasz że kompostowanie to bardzo dobry pomysł ?

Czy uważasz że kompostowanie to bardzo dobry pomysł ?

88,3 % (15 osób) uważa kompostowanie za dobry pomysł, natomiast 16,7% ankietowanych (2 osoby) uważa to za zły pomysł.Czy w Gminie Niepołomice powinien być nakaz posiadania kompostownika ?

Czy w Gminie Niepołomice powinien być nakaz posiadania kompostownika ?

Tutaj duża większość 72,2% (13 osób) nie chce takiego rozwiązania, 16,7% (3 osoby) chcą takiego rozwiązania ale tylko domy wolno-stojące, natomiast tylko 2 osoby 11,1% chce takiego rozwiązania dla wszystkich gospodarstw.

Co jeszcze skłoniło cię do kompostowania i założenia kompostownika ?

Tutaj zamieszczamy wypowiedzi które udzielili ankietowani:

kompostownik mam od zawsze i używam do zasilania ogródka

Obniżka 50 zł

Informacje na ten temat, jak kompostowac, znam osoby, które składają onulge na kompostownik, a w rzeczywistości go nie mają... absurd, kontrole?

Nie założę kompostownika z uwagi na fakt ze w moim gospodarstwie domowym jest 7 osób i ulga nie jest adekwatna do wysokości opłaty w stosunku do domów w których mieszkają np 2 osoby. Powinna być ulga adekwatna do ilości osób w gospodarstwie lub do powierzchni użytkowanej

Nic mnie nie skłoniło miałem od zawsz

Mam warzywniak, poza tym nie lubię wyrzucać jedzenia do kosza

Nie będę smrodzil sobie pod domem

Bardzo chętnie założyłabym kompostownik ale mam za małą działkę. Ograniczenia jakie są nałożone (odległości względem działki sąsiada oraz drogi) uniemożliwiły mi to.

Uważam ze to super sposób na nawóz do rabat warzywnych a w dodatku za darmo i eko :-)

Możliwość uzyskania kompostu

Posiadam kompostownik lecz muszę również mieć worki na odpady z trawy ponieważ posiadam psa i niestety przy koszeniu trawy odchody trafiają do kosza kosiarki a nie mogą się znaleźć w kompostowniku

Naturalny nawóz do warzywnika

idealny kompost dla moich roślinek

Niestety posiadanie kompostownika powoduje że nie możemy oddawać odpadów bio. A niestety nie wszystko nadaje się do kompostowania. W związku z tym z ulgi nie korzystam

Ekologia, większość produkowanych przez moją rodzinę śmieci to odpady bio (unikamy opakowań) wyrzucanie tego do śmieci zmieszanych byłoby okropnie nieekologiczne

Podsumowanie ankiety, kompostownik tak czy nie ?

Jak widać w ostatniej swobodnej odpowiedzi większość z nas ma świadomość kompostowania, niestety kilka odpowiedzi dało do zrozumienia, że nasze władze przysłowiowo strzeliły sobie w kolano, a także że kompostownik kojarzy się ze smrodem.

Jedna osoba napisała, nie będę smrodził sobie pod domem. Dobrze prowadzony kompostownik NIGDY NIE ŚMIERDZI, dobrze prowadzony kompostownik pachnie ściółką leśną. Przypuszczamy że osoba ta nigdy nie miała kompostownika, ma wiele złych skojarzeń, przypominam kompostownik to nie śmietnik. A co wyrzucać czego nie aby kompostownik nie śmierdział, zapraszam do przeczytania artykułu Po co nam kompostownik

Kolejna osoba, przypuszczam że w gminie znajdziemy takich więcej napisała, Bardzo chętnie założyłabym kompostownik ale mam za małą działkę. Ograniczenia jakie są nałożone (odległości względem działki sąsiada oraz drogi) uniemożliwiły mi to.

Jak widać nasi włodarze strzelili sobie w kolano, wkroczyła do naszej gminy patodeweloperka gdzie domy stoją na działeczkach 2 ary, niestety jest wiele działek gdzie nie ma możliwości założenia kompostownika zgodnie z wytycznymi. Są dwa sposoby, po pierwsze zakładamy kompostownik tak aby nie przeszkadzał nikomu nie patrząc na odległości, drugi sposób leży w naszych włodarzach. Teraz aby naprawić ten błąd powinni siąść i napisać odpowiednią uchwałę, aby zachęcić więcej osób do zakładania kompostownika, jak to zrobić najlepiej itp. itd.

Kolejna osoba nie założy kompostownika gdyż, uważa że ulga powinna być liczona od ilości osób lub od powierzchni działki. W pełni się zgadzamy, przy rodzinie 3 osobowej ulga wynosi 6,6 na osobę, przy 4 osobowej ulga wynosi 4 zł., a przy 7 osobach to zaledwie 2,85 zł. Ulga ta maleje na osobę wraz ze wzrostem osób zamieszkujących dane gospodarstwo domowe, jest to bardzo niesprawiedliwe gdyż, gospodarstwo które zamieszkują 3 osoby produkuje mniej BIO odpadów i dostanie taką samą ulgę, jak gospodarstwo 7 osobowe które produkuje więcej BIO odpadów. Jednym słowem, w gospodarstwie 3 osobowym BIO odpady są droższe niż w gospodarstwie 7 osobowym, ulga powinna być naliczona zgodnie z ilością zamieszkujących osób lub powierzchni działki.

Ostatnim aspektem są kontrole, jak napisała jedna z osób biorących udział w ankiecie, są gospodarstwa które nie mają kompostownika a zgłaszają kompostownik, aby ulga za posiadanie kompostownika obniżyła koszty opłaty za wywóz śmieci. Przestrzegamy przed takim postępowaniem z dwóch powodów, po pierwsze ulga ta może być zlikwidowana w kolejnych latach właśnie przez takie postępowanie, po drugie jak przeczytamy na oficjalnej stronie będą kontrole posiadania kompostownika:

W przypadku, gdy mieszkaniec zgłosił posiadanie kompostownika, a weryfikacja w terenie tego nie potwierdzi, wydana zostanie decyzja w sprawie korekty deklaracji i cofnięcia ulgi.

Prawo do ulgi utraci także to gospodarstwo, w którym przedstawiciel urzędu nie będzie mógł zweryfikować prawdziwości zeznania, czyli w przypadku uniemożliwienia dokonania oględzin kompostownika.

Dodatkowo, jeśli kontrola wykaże brak kompostownika lub weryfikacja będzie niemożliwa, dane gospodarstwo domowe utraci na 6 miesięcy możliwość ubiegania się o ulgę.

Niepołomice

łóżko do spania, poduszki, pokój, nocleg, obraz kobieta

Noclegi

dom

Domy i mieszkania

mężczyzna, dłoń, ręka

Usługi

wózek sklepowy

Sklepy

Nieoficjalna strona Miasta i Gminy Niepołomice
Polityka prywatności

strzałka do góry /p>