Moje Niepołomice

Po co nam kompostownik ?

Kompostownik a dokładnie kompostowanie to jedyna ekologiczna i znana od setek lat metoda przetwarzania odpadów BIO u źródła, nie musimy ich nigdzie wozić a sam materiał w postaci kompostu i ziemi kompostowej można wykorzystać w ogrodzie.

Po pierwsze kompostowanie w znacznym stopniu zmniejsza wytwarzanie odpadów zmieszanych, bez wahania powiem że wiele gospodarstw domowych wyrzuca odpady BIO z kuchni do odpadów zmieszanych, bo tak łatwiej. Ponad 30% odpadów zmieszanych to odpady które z pewnością mogą trafić do kompostowania, któż nie wyrzucił ogryzka, obierek czy suchych kwiatów do odpadów zmieszanych bo tak łatwiej.

Po drugie po procesie przekompostowania dostajemy super BIO nawóz który zasili drzewa i krzewy w naszym ogrodzie, dostajemy też ziemię kompostową tysiąc razy lepszą niż ta do kupienia w sklepach ogrodniczych.

Po trzecie wyprodukujemy mniej plastiku, nie będziemy potrzebowali brązowych worków na odpady BIO a do tego nie będziemy kupować nawozów czy ziemi do kwiatów bo wystarczy nam ziemia kompostowa. Nie dość że będziemy BIO to jeszcze zostanie nam więcej w kieszeni, odpadnie nam konieczność kupowania nawozów i ziemi kompostowej.

Po czwarte dzięki kompostowaniu zmniejszymy zużycie wody a więc kolejny raz zaoszczędzimy, zapewne zapytacie jak to możliwe dzięki kompostowaniu, ano dlatego gdyż kompost w naturalny sposób chłonie wilgoć z otoczenia a do tego nie pozwala na zbytnie przesuszenie i odparowanie wody z gleby. Dzięki temu w suche dni nie będziecie musieli tak często podlewać roślin podsypanych kompostownikiem, a więc zmniejszy się częstotliwość podlewania wodą z wodociągów.

Jak widać posiadanie kompostownika i kompostowanie to same zalety, nie dość że finansowe to i ekologiczne dla naszej planety i nas samych. Poniżej przedstawiam Państwu ściągę co można kompostować, podzieliłem odpady na trzy grupy, pierwsze dwie z nich bez żadnych ograniczeń można wyrzucać na kompost natomiast trzecia grupa to stanowczo odpady te nie powinny trafić na kompost tylko do odpadów zmieszanych.

Odpady z kuchni oraz domu które mogą trafić na kompost

owoce, warzywa, arbuz, kapusta, pomidor, papryka, banan, figa, marchewka, truskawka, kiwi czosnek, ziemniak, marchew, marchewka Obierki z owoców i warzyw w tym spady - podczas spożywania owoców czy przygotowywania warzyw, zapewne zostają obierki, skórki, szypułki, ogryzki, łupiny z orzechów itp., wszystko to może trafić bez problemu na kompostownik. Do kompostownika możemy także wrzucać warzywa po ugotowaniu, jednak nie mogą być to warzywa które miały styczność z mięsem np. podczas gotowania rosołu.



skorópki z jakek, skorópka, wytłoczka na jajka Skorupki z jajek - bez obaw możemy wyrzucać na kompost skorupki po jajkach, pamiętajmy jednak że nie mogą tam trafić ugotowane jajka w całości czy całe zepsute jajka.

jajka, papierowe wytłoczki, jajka w wytłoczkach, wytłoczki z pulpy papierowej Mało tego jeżeli po jajkach zostało opakowanie w formie wytłoczki z papierowej pulpy to także nadaje się do wyrzucenia na kompostownik, taka tektura to idealny materiał dla dżdżownic na kokony w których się rozmnażają. Nie kupujmy jajek w plastikowych wytłoczkach, nie dość że nie wyrzucimy takiego plastikowego opakowania na kompostownik to jeszcze wyprodukujemy dodatkowy plastik.



cytrusy, banan, banany, pomarańcze, liść pomarańczy, cytryna, cytryny Skórki z owoców cytrusowych w tym z owoców egzotycznych - Wiele źródeł podaje że nie powinno wyrzucać się obierek z cytrusów ze względu na oprysk. Nie jest to zakazane tym bardziej że jest to mały procent kompostowanej biomasy, tak jakby owoce typowo polskie nie były pryskane. Mówiąc cytrusy mam na myśli wszystkie pozostałości z owoców egzotycznych np. z ananasów, kiwi, bananów czy granatów.

kwiatki, rośliny, doniczka Suche cięte kwiaty, kwiaty w doniczkach - kwiaty doniczkowe razem z ziemią czy suche kwiaty cięte to idealny materiał na kompost, ziemia z doniczek w których rosły zioła itp.

fusy, zielona herbata, herbata w torebce, kawiarka Fusy z kawy i herbaty - fusy z kawy, herbaty, rumianku czy innych ziół a także całe torebki z herbatą idealnie nadają się na kompost, w torebkach warto oderwać jedynie zadrukowaną etykietę z logo herbaty i producenta.






rolka papieru, ręcznik papierowy Tektura, papier i ręczniki papierowe - tektura nie zabrudzona i nie zadrukowana, wytłoczki po jajkach, końcówki (glizy) po papierze toaletowym czy ręczniku papierowym mogą trafić na kompost, w tym ręczniki papierowe np. po wytarciu wody, nie mogą być to kawałki zatłuszczone np. po wycieraniu patelni ale owinięte ręcznikiem resztki z owoców już tak.

ogień, popiół, palenisko Popiół - zarówno ten z kominka czyli drzewny oraz ten z pieca opalanego węglem kamiennym, pelletem z grilla ogrodowego itp. Wiele źródeł podaje że tylko popiół drzewny nadaje się na kompost, Ja jednak sypię bez obaw tam popiół z węgla kamiennego jak by nie patrzeć to też drewno. Jedynie na co należy uważać to nie wysypywać gorącego popiołu, oraz popiołu gdzie było spalane drewno impregnowane itp.





Odpady z ogrodu które mogą trafić na kompost

trawa, zielona trawa Skoszona trawa - nie dość że jest idealna do kompostowania, to jeszcze łatwo, szybko ją pozyskać i stanowi największą część kompostownika i kompostowanych odpadów. Obok skoszonej trawy oczywiście możemy wrzucać darń (korzeniami do góry), czy trawę po aeracji.

drzewo liściaste, drzewo jesienne, żółte liście, pomarańczowe liście Suche liście i gałęzie - jesienią gdy opadają liście najlepiej je zgrabić i wrzucić na kompostownik. Do tego wszystkiego dorzucamy drobne gałęzie z przycinki drzew które idealnie nadają się do kompostownika gdyż przewietrzą pryzmę, nie zbiją kompostu.

  
choinka, jodła, sosna, żywe drzewko, igły, igliwie Ścinki z drzew iglastych w tym tuje - w pierwszej kolejności co trafi na mój kompost to igliwie i drobno pocięta choinka ze świąt. Jeżeli chodzi o tuje to nie zaleca się ich wrzucanie na kompost, wszystkie drzewa iglaste w tym tuje zawierają żywicę która konserwuje i spowalnia proces kompostowania. Wszystkie odpady z drzew iglastych bardzo obniżają pH, jednak jeżeli dodajesz popiół to odczyn ten może się zrównoważyć. Jeżeli masz dużo odpadów pochodzenia iglastego, warto zainwestować w drugi kompostownik gdzie będziesz wytwarzał kwaśny kompost.

chwasty, trawa Chwasty - podczas pielenia grządek czy rabat wszystkie chwasty mogą bez obaw trafić na kompost.

Co do kompostownika ?



Czego absolutnie nie wyrzucać do kompostownika

kiełbasa, surowe mięso, stek z kością, podudzie kurczaka Mięso surowe, gotowane i produkty pochodzenia zwierzęcego - bezwzględnie nie wyrzucamy mięsa surowego, gotowanego czy pieczonego w tym także wędlin, pasztetów, resztek z konserw mięsnych i rybnych itp.

talerz obiadowy, widelec, łyżka Resztki po obiedzie - na kompost stanowczo nie wyrzucamy resztek po obiedzie, śniadaniu czy kolacji nawet sałatka jarzynowa mimo że to same warzywa się tam nie nadaje, mizeria itp. surówki dodatki z majonezem czy innym produktem pochodzenia zwierzęcego.



warzywa, mięso, salami, chleb, ziemniaki, ryba, waza z sosem, waza z zupą Warzywa gotowane z mięsem - w żadnym wypadku do kompostownika nie powinny trafić np. warzywa z rosołu, bulionu, sosu gdzie maiły styczność z mięsem.

ości z ryby Ości, kości czy skóry - stanowczo nie należy wyrzucać resztek z ryb czy domowych zwierząt hodowlanych, wieprzowiny, wołowiny czy drobiu.





ser żółty z dziurami Zepsutego sera, wędlin itp. - zepsuty ser biały czy żółty, wędlina powinna trafić do odpadów zmieszanych a nie do kompostownika.

pies, zakaz wyprowadzania psów, zakas załatwania się psów, zakaz srania Odchodów zwierząt domowych - na kompostownik nie wyrzucamy odchodów psów, kotów czy innych zwierząt domowych.

sęp Padliny - na kompoście nie powinny znaleźć się martwe zwierzęta, padlina, nie dość że zapach będzie nie miły, kompost będzie bezwartościowy to przyciągnie szczury i myszy.

  


Kompostownik to samo dobro dla nas i środowiska

Jak widzicie kompostownik to samo dobro, nie dość że dla nas to i jeszcze dla środowiska. Warto mieć kompostownik a osoby które nazywają się ekologami, propagatorami no waste czy innego stylu życia powinny mieć kompostownik i go promować, bo on pasuje do każdego stylu. Do pobrania jest ściąga na lodówkę, co wrzucać a czego stanowczo nie wrzucać na kompostownik.

Niepołomice

łóżko do spania, poduszki, pokój, nocleg, obraz kobieta

Noclegi

dom

Domy i mieszkania

mężczyzna, dłoń, ręka

Usługi

wózek sklepowy

Sklepy

Nieoficjalna strona Miasta i Gminy Niepołomice
Polityka prywatności

strzałka do góry /p>