Wprawdzie opłata za wywóz śmieci wzrosła z 30 do 35 złotych za osobę, jednak osoby które zadeklarują i założą kompostowniki mogą liczyć na 20 złotych upustu miesięcznie, to prawie 1000% więcej niż w 2021 roku gdzie ten upust wynosił zaledwie 2 złote. Dzięki temu rodziny trzy osobowe i mniejsze zapłacą mniej za śmieci w 2022 roku jeżeli zdeklarują i założą kompostownik, do tej pory trzy osobowa rodzina płaci 90 zł a po nowym roku deklarując i zakładając kompostownik będzie płacić 85 złotych miesięcznie.
Mam nadzieję że nie tylko zdeklarujesz ale i założysz kompostownik, jeżeli w Gminie zauważą że odpady BIO nie spadną mimo wielu deklaracji to zapewne w 2023 ulga ta zostanie zmniejszona lub co gorsza zlikwidowana. Teraz wszystko leży w naszych rękach czyli w rękach mieszkańców, czy ta ulga zostanie czy nie zależy tylko od nas !!!
Odpady BIO jak wiele osób twierdzi to skoszona trawa, owszem to odpad BIO. Ogólnie rzecz biorąc odpady BIO a dokładnie ich wytwarzanie można podzielić na odpady BIO z ogrodu takie jak skoszona trawa, spady owocowe, gałęzie z przycinek czy zgrabione liście, oraz odpady BIO z kuchni i pozostałej części domu np. obierki z warzyw czy owoców, ziemia z przesadzania kwiatów, fusy po kawie czy herbacie a nawet rolki po papierze toaletowym czy po ręczniku papierowym. Co należy a co nie wyrzucać na kompostownik zmieściłem w TYM dokumencie.
Jedno gospodarstwo domowe składające się z czterech osób w samej kuchni wytwarza od 7 do 70 kilogramów BIO odpadów miesięcznie, w skali jednego gospodarstwa może to niewiele jednak tysiąc takich gospodarstw wytworzy od 7 ton do 10 ton w ciągu miesiąca.
Nasza Gmina na koniec grudnia 2020 roku liczyła 29 112 osób zakładając że średnio gospodarstwo ma 4 osoby to w naszej gminie jest ich ponad siedem tysięcy gospodarstw. Czyli łatwo z tego można wywnioskować i wyliczyć że średnio gmina produkuje od 49 ton do 70 ton odpadów BIO miesięcznie i to w samej kuchni !!!. Niestety większość jak nie wszystkie odpady BIO z kuchni trafiają do odpadów zmieszanych, a nie musi tak być wystarczy założyć kompostownik.
Jestem zagorzałym zwolennikiem kompostowania i zakładana kompostowników, jednak obawiam się cwaniaków którzy zadeklarują kompostownik a tak naprawdę będą dalej w kuchni odpady BIO wrzucać do odpadów zmieszanych. Wszystko zależy od nas i odpady BIO z kuchni powinny trafiać na kompostownik nie do odpadów zmieszanych, takie postępowanie będzie skutkiem zlikwidowanie ulgi dla uczciwych posiadaczy i użytkowników kompostowników.
Aby zminimalizować skutki cwaniactwa jednorazowo będzie odbierane tylko 6 worków, czyli miesięcznie możemy oddać zaledwie 12 worków w dwóch turach, jeżeli ktoś podczas koszenia trawy ma więcej niż 6 worków lepiej założyć kompostownik, w lecie i wiosną praktycznie raz w tygodniu warto skosić trawę.
Jak się przygotować do kompostowania opiszę w kolejnym artykule, mało tego obalę wszystkie mity a przede wszystkim ten że kompostownik śmierdzi.
Nieoficjalna strona Miasta i Gminy Niepołomice
Polityka prywatności