Kompostownik a dokładnie kompostowanie to jedyna ekologiczna i znana od setek lat metoda przetwarzania odpadów BIO u źródła, nie musimy ich nigdzie wozić a sam materiał w postaci kompostu i ziemi kompostowej można wykorzystać w ogrodzie.
Po pierwsze kompostowanie w znacznym stopniu zmniejsza wytwarzanie odpadów zmieszanych, bez wahania powiem że wiele gospodarstw domowych wyrzuca odpady BIO z kuchni do odpadów zmieszanych, bo tak łatwiej. Ponad 30% odpadów zmieszanych to odpady które z pewnością mogą trafić do kompostowania, któż nie wyrzucił ogryzka, obierek czy suchych kwiatów do odpadów zmieszanych bo tak łatwiej.
Po drugie po procesie przekompostowania dostajemy super BIO nawóz który zasili drzewa i krzewy w naszym ogrodzie, dostajemy też ziemię kompostową tysiąc razy lepszą niż ta do kupienia w sklepach ogrodniczych.
Po trzecie wyprodukujemy mniej plastiku, nie będziemy potrzebowali brązowych worków na odpady BIO a do tego nie będziemy kupować nawozów czy ziemi do kwiatów bo wystarczy nam ziemia kompostowa. Nie dość że będziemy BIO to jeszcze zostanie nam więcej w kieszeni, odpadnie nam konieczność kupowania nawozów i ziemi kompostowej.
Po czwarte dzięki kompostowaniu zmniejszymy zużycie wody a więc kolejny raz zaoszczędzimy, zapewne zapytacie jak to możliwe dzięki kompostowaniu, ano dlatego gdyż kompost w naturalny sposób chłonie wilgoć z otoczenia a do tego nie pozwala na zbytnie przesuszenie i odparowanie wody z gleby. Dzięki temu w suche dni nie będziecie musieli tak często podlewać roślin podsypanych kompostownikiem, a więc zmniejszy się częstotliwość podlewania wodą z wodociągów.
Jak widać posiadanie kompostownika i kompostowanie to same zalety, nie dość że finansowe to i ekologiczne dla naszej planety i nas samych. Poniżej przedstawiam Państwu ściągę co można kompostować, podzieliłem odpady na trzy grupy, pierwsze dwie z nich bez żadnych ograniczeń można wyrzucać na kompost natomiast trzecia grupa to stanowczo odpady te nie powinny trafić na kompost tylko do odpadów zmieszanych.
Obierki z owoców i warzyw w tym spady - podczas spożywania owoców czy
przygotowywania warzyw, zapewne zostają obierki, skórki, szypułki, ogryzki, łupiny
z orzechów itp., wszystko to może trafić bez problemu na kompostownik. Do
kompostownika możemy także wrzucać warzywa po ugotowaniu, jednak nie mogą
być to warzywa które miały styczność z mięsem np. podczas gotowania rosołu.
Skoszona trawa - nie dość że jest idealna do kompostowania, to jeszcze łatwo,
szybko ją pozyskać i stanowi największą część kompostownika i kompostowanych
odpadów. Obok skoszonej trawy oczywiście możemy wrzucać darń (korzeniami do
góry), czy trawę po aeracji.
Suche liście i gałęzie - jesienią gdy opadają liście najlepiej je zgrabić i wrzucić na
kompostownik. Do tego wszystkiego dorzucamy drobne gałęzie z przycinki drzew które idealnie nadają się do kompostownika gdyż przewietrzą pryzmę, nie zbiją kompostu.
Mięso surowe, gotowane i produkty pochodzenia zwierzęcego - bezwzględnie nie wyrzucamy mięsa surowego, gotowanego czy pieczonego w tym także wędlin, pasztetów, resztek z konserw mięsnych i rybnych itp.
Resztki po obiedzie - na kompost stanowczo nie wyrzucamy resztek po obiedzie, śniadaniu czy kolacji nawet sałatka jarzynowa mimo że to same warzywa się tam nie nadaje, mizeria itp. surówki dodatki z majonezem czy innym produktem pochodzenia zwierzęcego.
Jak widzicie kompostownik to samo dobro, nie dość że dla nas to i jeszcze dla środowiska. Warto mieć kompostownik a osoby które nazywają się ekologami, propagatorami no waste czy innego stylu życia powinny mieć kompostownik i go promować, bo on pasuje do każdego stylu. Do pobrania jest ściąga na lodówkę, co wrzucać a czego stanowczo nie wrzucać na kompostownik.
Nieoficjalna strona Miasta i Gminy Niepołomice
Polityka prywatności