Moje Niepołomice

Susza jak się na nią przygotować

Od kilku tygodni mamy słoneczną pogodę bez opadów, pogoda zachęca nas do spacerów, jednak brak opadów i słoneczne dni mają swoje plusy i minusy. Deszcz też by się przydał, brak deszczu nie tylko spowoduje że plony rolne będą mniejsze, ale także droższe.

Podczas słabych opadów zwiększamy pobór wody z wodociągów, a tym samym rachunki, jednak nie musi tak być, pokażemy jak zbierać wodę opadową, oraz jak za niewielkie pieniądze zbudować studnię głębinową tzw. abisynkę.

Zbieramy wodę opadową

deszczówka, zbieranie wody deszczowej, darmowa woda do podlewania

Podczas budowy domu, lub nawet gdy kupiliśmy już wybudowany dom, warto a nawet należy wykonać instalację do zbioru wody opadowej. Dzięki zbieraniu wody opadowej, jesteśmy w stanie oszczędzić od 2 do 5 m3 wody miesięcznie, zamiast pobierać ją z wodociągów i płacić za nią, mamy swoją darmową wodę opadową.

Budujemy studnię abisyńską

Do zbudowania studni zainspirował mnie ten film, jednak zamiast studni głębinowej wyszła mi studnia abisyńska. Nie miałem takiego hydroforu, zamiast tego robiłem to motopompą.

ruska pompa, pompa membramowa do wody czystej, wyłącznik czasowy, włącznik czsowy Jednak mimo wszystko studnia ma wodę, zachowuje się jak abisynka, po wypompowaniu wody z rur, muszę poczekać około 10 - 15 minut aż się napełni. Zakupiłem pompę membranową która zasysa wodę od góry pompy, stosując wersję która zasysa wodę z dołu narażacie pompę na zassanie piasku z dna studni.

Pompę oczywiście umocowałem na stalowych linkach, które przytrzymują pompę aby nie zakopała się w piasku, linki służą też do wyciągania pompy ze studni. Jeżeli tego nie zrobimy to pompa zakopie się w piasku i jej nie wyciągniemy, a tego oczywiście nie chcemy. Pompa jest podłączona do czasowego włącznika / wyłącznika, tak przez 24 godziny jest włączana na 15 minut co godzinę a woda pompowana jest do beczki, dobowo jestem w stanie wypompować 0,5 m3 czyli 500 litrów, to spora oszczędność.



Wcześniej pompowałem wodę ze studni do zbiornika na wodę deszczową, jednak w moim przypadku to nie miało sensu. Wpompowana woda po prostu wsiąkała gdyż mam studnię tzw. ślepą czyli bez dna. Woda ze studni abisyńskiej pompowana jest do beczki 250 litrów, a później wykorzystywana do podlewania.

Niepołomice

łóżko do spania, poduszki, pokój, nocleg, obraz kobieta

Noclegi

dom

Domy i mieszkania

mężczyzna, dłoń, ręka

Usługi

wózek sklepowy

Sklepy

Nieoficjalna strona Miasta i Gminy Niepołomice
Polityka prywatności

strzałka do góry /p>