Długo przymierzałem się do napisania tego artykuły, a co za tym idzie promocji kompostowania i samych kompostowników.
W Gminie Niepołomice od 2020 roku osoby które zgłoszą że mają kompostownik i zdeklarują się na własne kompostowanie BIO odpadów mogą uzyskać zniżkę 2 zł miesięcznie od gospodarstwa za odbiór śmieci, i na tym promocja się kończy.
Bez obaw i z czystym sumieniem mogę napisać że to kpina, w takim Giżycku w województwie Warmińsko-Mazurskim zniżka jest za posiadanie kompostownika ale nie od gospodarstwa tylko od ilości osób zamieszkujących to gospodarstwo, w Niepołomicach nie poszli a mogli iść w tą stronę.
Po drugie jawnie jesteśmy zniechęcani przez wydział który zajmuje się gospodarowaniem odpadami, od tego że to zaledwie dwa złote miesięcznie aż po informację że nie będziemy mogli oddawać na PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów) odpadów BIO.
Kto czytał o promocji kompostowników we Wrocławiu, wie że tam mocno zachęcają się do kompostowania i posiadania kompostownika, a przy tym rozdają kompostowniki, nie tylko mieszkańcom ale i placówką oświaty, więc nasze dzieci dowiedzą się wiele o kompostowaniu i zaletach tego procesu.
Często tak bywa że w jednym gospodarstwie mieszka więcej niż jedna rodzina, co wtedy ?
Gdy dzieci zostają w domu i zakładają rodziny w jednym gospodarstwie domowym mieszkają dwie lub więcej rodzin im nie należy się zniżka za posiadanie kompostownika.
Gospodarstwo to jeden budynek, nie ważne że rodzina tam mieszkająca jest wielopokoleniowa zniżka to tylko dwa złote i tyle. Jak wcześniej pisałem dużo lepiej jest w takim Giżycku, zniżka to zaledwie 1zł jednak jest mnożona przez ilość osób zamieszkujące gospodarstwo.
Czyli w przypadku Niepołomic już 3 osobowe rodziny tracą w porównaniu z Giżyckiem, nie wspomnę o rodzinach większych i wielopokoleniowych, taką sprawiedliwość wyznaczają czyli wszyscy po równo istna komuna.
Jeżeli mieszkasz w bliźniaku który stoi np. na jednej działce lub gdy dwa domy stoją na jednej działce, ale każdy dom posiada osobny numer domu to mamy do czynienia z dwoma gospodarstwami i w takim wypadku należy się zniżka dla każdego gospodarstwa jednak każdy musi mieć osobny kompostownik.
§ 17a. 1. Wymagania dotyczące kompostowania bioodpadów stanowiących odpady komunalne w kompostownikach na terenie nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi.
2. Zbieranie bioodpadów w kompostownikach spełnia wymogi selektywnego zbierania tych odpadów.
3. Z jednego kompostownika może korzystać tylko jedno gospodarstwo domowe.
4. Zakazuje się kompostowania bioodpadów w formie luźnie pryzmy kompostowej w ternach zabudowy mieszkaniowej.
5. Dopuszcza się ustanawianie kompostowników otwartych, zamkniętych, rotacyjnych - wykonanych samodzielnie w postaci skrzyni i desek, żerdzi, siatki drucianej lub innych materiałów, bądź kompostowników gotowych całych złożonych z elementów z tworzyw sztucznych, metali.
6. Kompostownik nie może znajdować się w miejscu zalewanym przez wodę.
7. Kompostowanie bioodpadów na terenie nieruchomości nie może powodować uciążliwości dla nieruchomości sąsiednich.
8. Właściciel nieruchomości, który uzyskał zwolnienie w części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie może przekazywać bioodpadów podmiotowi odbierającemu odpady komunalne z nieruchomości ani przekazywać ich do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.
Napiszę co zyskacie poza tymi dwoma złotymi, oraz jak bardzo zyska środowisko bo już tego nasi włodarze nie dostrzegają, po prostu walka ze smogiem i czarnym węglem tak absorbuje i przez smog oraz dym nic nie widać.
Na początku uspokajam nadal będziesz mógł z niego korzystać z tym że nie będziesz mógł wywozić odpadów BIO, jednak dalej możesz tam oddać stare sprzęty AGD/RTV, opony, zużyte sprzęty, stare meble itp. itd. także dalej będzie cię obowiązywać i będziesz mógł wystawiać śmieci wielkogabarytowe.
Jedynie czego tam nie będziesz mógł zawieść na PSZOK, to odpady które zagospodarujesz w kompostowniku, a co wyrzucać na kompostownik znajdziesz TUTAJ.
Pamiętaj też o tym że odpady których nie wyrzucamy na kompostownik i nie nadają się do segregacji wrzucamy do odpadów zmieszanych, takie mamy prawo i za to płacimy. Bo do kompostownika nie wrzucamy odpadów pochodzenia zwierzęcego, kości, ości, skóry, mięsa zarówno surowego i ugotowanego, padliny czy odchodów zwierzęcych itp., kompostownik to nie śmietnik i o tym pamiętajmy.
Jeżeli Twój kompostownik nie jest w stanie przerobić nadmiaru BIO odpadów które wyprodukowałeś, nie ma z tym żadnego problemu i nie powinno to nikomu sprawić większych kłopotów.
W pierwszej kolejności możesz takie BIO odpady zakopać, nie jest to karalne, takie BIO odpady rozłożą się, spulchnią ziemię, wzbogacą ją w naturalne składniki mineralne a w efekcie zamieni się w ziemię. Nadmiar skoszonej trawy to idealna podsypka pod drzewa, nie dość że taka trawa nawozi to chroni przed chwastami i bardzo dobrze trzyma wilgoć.
Dobry sąsiad też przyjdzie z pomocą, albo kompostownik u sąsiada przyjmie więcej BIO masy albo sąsiad płaci dwa złote i oddaje na PSZOK. Odpady BIO na PSZOK'u przyjmowane są w nieograniczonej ilości, więc dobry sąsiad zapewne się zgodzi aby na jego konto wywieźć BIO odpady, ewentualnie wypij z nim piwo. Dlatego trzeba żyć z sąsiadami w zgodzie, nigdy nie wiadomo kiedy ty będziesz potrzebował sąsiedzkiej pomocy a kiedy takiej pomocy będzie potrzebował sąsiad, ale chyba dobrych relacji z sąsiadami nie muszę nikogo uczyć.
Bezpośrednio skoszona trawa to też nawóz, a do tego bardzo dobrze trzyma wilgoć. Masz dość chwastów czy męczy cię koszenie przy murku, obsyp murek skoszoną trawą a chwasty i niechciana trawa się tam nie pojawi.
Najpierw powiem a raczej napiszę, nie mam fabryki kompostowników, nie mam sklepu ogrodniczego ani nie sprzedaję kompostowników, nie mam żadnych korzyści z promowania kompostowników i samego kompostowania a jednak promuję kompostowanie i kompostowniki.
Czego nie widzą władze widzę Ja przeciętny Xsiński, po pierwsze niezmierne korzyści dla środowiska, po drugie korzyści finansowe dla ogrodnika z własnym kompostownikiem i nie mówię tutaj o śmiesznych dwóch złotych od gospodarstwa, a po trzecie chcę utrzeć nosa władzy która jakoś mało promuje kompostowniki i kompostowanie.
Wyrzucając trawę, suche liście, gałęzie czy odpady kuchenne pochodzenia roślinnego, wyrzucasz pieniądze. Jak myślisz skąd pochodzi BIO-HUMUS, ziemia do kwiatów czy BIO nawóz, tak tak pochodzi w dużej części właśnie z Twoich BIO odpadów za które musisz zapłacić żeby je zabrali.
Mało tego oficjalnie możesz o tym przeczytać na stronie krakow.naszemiasto.pl cyt.Wszystkie zebrane odpady zielone zostaną przerobione na kompost, który będzie mógł być użyty w przydomowych ogródkach i na działkach w kolejnym roku. Kompost można kupić bezpośrednio w Centrum Ekologicznym Barycz przy ul. Krzemienieckiej 40.
Nie lepiej skrócić tą drogę i wszystko zagospodarować w ogrodzie, czy oddawanie trawy w workach nie jest to lekko mówiąc frajerstwo. Nie rozumiem tych osób którzy mają własne kompostowniki, kompostują a nie oddają trawy w worach MPO jednak nie złożą nowej deklaracji, wolą płacić za coś czego nie ma bo się nie chce złożyć nowej deklaracji.
Mam dość tych żali które wylewają włodarze Gminy, w tym roku podwyżka jest konieczna bo oddajemy więcej odpadów.
Z drugiej strony nie ma żadnej ale to żadnej promocji jak zmniejszyć ilość odpadów, zacznijmy od tych BIO bo to jest najłatwiejsze a później może zajmiemy się plastikiem, szkłem czy papierem.
Ale łatwiej jest podnieść stawki za śmieci zamiast promować kompostowniki, ktoś musi wyprodukować worki na BIO odpady, ktoś musi je zabrać z przed naszej posesji i wreszcie ktoś musi je przerobić (poddać recyklingowi w przemysłowym kompostowniku) ale tego nikt głośno nie mówi a zużyte worki nie nadają się już do recyklingu jedyne miejsce to wysypisko i spalarnia.
Mam dość tego złego gospodarowania, nie tylko odpadami ale i naszymi pieniędzmi, w 2020 roku gospodarstwo domowe z czterema osobami wyda 1200 zł na zagospodarowanie odpadami.
Masz kompostownik lub zamierzasz go założyć, złóż korektę lub nowy wniosek który oficjalnie można pobrać z BIP (Biuletyn Informacji Publicznej) lub z naszej strony.
Poniżej dwa wzory deklaracji odbioru odpadów na 2020 rok, pierwsza z nich kieruje bezpośrednio na Biuletyn Informacji Publicznej, druga to PDF do pobrania z tej strony, pracujemy także nad dokumentem który będzie można edytować i wypełnić na komputerze oraz wydrukować.
Odpady BIO to ponad 30% odpadów miesięcznie produkowanych przez gospodarstwo domowe, latem i wiosną produkujemy ich więcej (skoszona trawa, gałęzie z przycinki czy jesienne suche liście) a zimą mniej jednak rozkładając to na cały rok wychodzi po równo na każdy miesiąc.
Dlaczego tak opieszale idzie promocja kompostowników, lepiej wyprodukować brązowe worki z napisem BIO. W zamian za to promuje się segregację która zysk przynosi tylko odbiorcy śmieci, jakoś nie widzę dbania o przeciętnego Kowalskiego tylko o kasę dla gminy i przede wszystkim dla odbiorcy śmieci.
W 2018 jak wynika z analizy stanu gospodarki odpadami nasza gmina oddała 789 ton odpadów do kompostowania. Za to wszystko zapłaciliśmy płacący za śmieci, teraz pomyślcie że mogli byśmy zredukować to tylko o 15% co dało by około 120 ton mniej, ile by zaoszczędził Kowalski a ile zaoszczędziło by środowisko ?
O tych wszystkich aspektach nie myślimy bo to tylko dwa złote, po co ma zyskać Kowalski lepiej niech zapłaci za oddawanie skoszonej trawy a my wiemy jak już na tym zarobić i sprzedać jeszcze Kowalskiemu super BIO nawóz, paradoksalnie z jego BIO odpadów za które nam jeszcze zapłacił.
Przed Świętami Bożego Narodzenia 2019 roku dostałem kolejną rozpiskę na rok 2020, jasno z niej wynika że odpady BIO nie będą odbierane w styczniu, lutym, marcu oraz grudniu, czyli przez te cztery miesiące nie produkujemy odpadów BIO ?
Jasne że produkujemy tylko lądują one w koszu na odpady zmieszane i zwiększają ich produkcję, a obierki z owoców czy warzyw mogą spokojnie wylądować na kompostowniku nie wspomnę o skorupkach po jajkach zepsutych owocach i warzywach czy popiele.
Pomyślcie teraz ile moglibyśmy wyprodukować mniej śmieci zmieszanych tylko dzięki kompostownikom, ale w kolejnym roku zapewne usłyszymy ten sam tekst że podwyżka jest konieczna bo produkujemy więcej śmieci.
Drodzy włodarze Miasta i Gminy Niepołomice może czas zacząć promować i uczyć ludzi ile mogą zyskać dzięki kompostowaniu, promocja kompostowników to nie jakaś złożona akcja, może przydała by się jakaś Polska Grupa Kompostowa lub Polski Alarm Śmieciowy, Polski Alarm Kompostowników :-) .
Najbardziej denerwuje mnie niegospodarność naszymi pieniędzmi, przez cztery miesiące w roku każe nam się wrzucać odpady BIO do odpadów zmieszanych które mogą trafić na przydomowy kompost, a później się mówi że opłaty muszą wzrosnąć bo zwiększyła się produkcja śmieci, a dzięki kompostownikom może być ich mniej
Ciekawe czy ktoś się pokusił o obliczenia ile ton można by wyprodukować mniej odpadów zmieszanych dzięki kompostownikom, rocznie Gmina oddaje 789 ton odpadów BIO czyli na miesiąc to jest prawie 66 ton.
Gdyby nawet przyjąć że w te zimowo jesienne miesiące oddajemy tylko 30% z 66 ton/mieś, daje to około 20 ton miesięcznie co przez 4 miesiące da około 80 ton. W połączeniu z tymi pozostałymi miesiącami lekką ręką można zminimalizować odpady o 200 ton rocznie, ile jet to oszczędności nie wiem, jednak na pewno sporo, zapewne dzięki tym pieniądzom można by obniżyć koszty odbioru i wywozu śmieci.
Promocja segregacji śmieci jest jak najbardziej w porządku, jednak razem z promocją segregacji powinna iść promocja jak tych śmieci produkować mniej. Takim sposobem są np. kompostowniki i kompostowanie, mniej śmieci zmieszanych i mniejsze opłaty to chyba normalne.
Podsumowanie jest jedno promocja kompostowników powinna być większa, np. zniżka 2zł ale od ilości osób zamieszkujących gospodarstwo, a nie tak jak w tej chwili od gospodarstwa.
Segregujesz śmieci płacisz 25zł a nie segregujesz 50zł od osoby, wiadomo że każdy będzie segregował. To samo należy zrobić z kompostownikami, masz kompostownik a do tego segregujesz to płacisz 23 zł od osoby, przypuszczam że większość z nas założyła by kompostownik. Nie wspomnę już o Wrocławiu który rozdaje kompostowniki, ponoć jesteśmy bogatą Gminą ale promocje tego typu idą jak po gruzie.
Oczywiście znajdą się głosy że kto to będzie kontrolował czy masz kompostownik, a ja się zapytam od czego jest Straż Miejska, bo jak na razie na tapecie jest kontrola palenisk, przy okazji mogą skontrolować czy masz kompostownik jeżeli zadeklarowałeś go w deklaracji śmieciowej, kontroli odnośnie segregacji też nie widzę.
Pomysł już jest (ang. idea), teraz to już dobry plan i działanie (ang. action), może w 2021 będzie miało to podobną skalę do walki ze smogiem. Należy uświadomić społeczeństwo że segregowanie śmieci nie zlikwiduje ilości oddawanych śmieci, nie wiem czy wiecie ale plastik jest odzyskiwany w zaledwie 9% więc pomyślcie że wasz żółty worek który oddajecie a dokładnie jego zawartość zostanie w bardzo dużej mierze spalona a nie odzyskana, ale to jest temat na inny artykuł.
Nieoficjalna strona Miasta i Gminy Niepołomice
Polityka prywatności