Moje Niepo³omice

Opakowania szklane czy plastikowe

W pierwszej kolejno¶ci zaznaczam ¿e s± to moje przemy¶lenia oraz wnioski z którymi ka¿dy ma prawo siê nie zgodziæ, po drugie czytaj±c setki artyku³ów szk³o czy plastik odnios³em wra¿enie ¿e artyku³y pisane s± na zlecenie lobbystów plastikowych opakowañ. I wreszcie po trzecie porównanie to bêdzie z perspektywy przys³owiowego Kowalskiego, czyli jaki wp³yw ma na nas szk³o a jaki plastik ?

Wp³yw na ¶rodowisko

Pojawiaj± siê takie argumenty ¿e znaleziono szk³o które ma tysi±c albo wiêcej lat w wykopaliskach gdzie¶ ko³o ¯ywca, po tym fakcie stwierdzono ¿e szk³o ma ujemny wp³yw na ¶rodowisko bo nie jest biodegradowalne.

Oczywi¶cie nie jest biodegradowalne ale najwiêksz± bzdur± jet to ¿e ma ujemny wp³yw na ¶rodowisko, w taki sam sposób mogliby¶my uznaæ ¿e znalezione gliniane miski i inne wypalone naczynia czy ceg³y z gliny maj± ujemny wp³yw na ¶rodowisko a tak nie jest, takie znalezisko mówi nam ¿e wypalona glina czy szk³o jest trwa³e i nie ugina siê wp³ywowi natury.

Je¿eli jest co¶ trwa³e nie oznacza to ¿e ma ujemny wp³yw na ¶rodowisko, betonowe czy wypalane dachówki s± trwa³e ale nie maj± ujemnego wp³ywu na ¶rodowisko, wypalone ceg³y itp. Archeolodzy znajduj± te¿ metalowe czy drewniane znaleziska a jednak nie mówimy ¿e maj± ujemny wp³yw na ¶rodowisko, mimo tego ¿e wytop metalu emituje szkodliwe gazy do ¶rodowiska a pozyskiwanie drzewa te¿ wp³ywa na ¶rodowisko.



Ujemny wp³yw na ¶rodowisko szk³a to bzdura !!!

¿wirownia, ¿wirowisko, maszyny

Po pierwsze kopalnia odkrywkowa w której wydobywa siê piasek na szk³o pó¼niej s³u¿y ludziom, jak kto¶ my¶li ¿e obiekty takie jak Bobrowe rozlewisko czy k±pielisko w Przylasku Rusieckim powsta³o samo no to gratuluje.

Obiekty te to pozosta³o¶ci po ¿wirowiskach, firmach które wydobywa³y piasek, ¿wir i inne kruszywa wykorzystywane podczas budowy dróg, chodników, domów a tak¿e surowiec na szk³o.

Jak widaæ wydobycie surowca na szk³o jest ³atwe nawet cz³owiek z przed setek lat potrafi³ go wydobyæ i przetworzyæ, dlatego znajdujemy szklane naczynia z poprzednich epok. Co innego z plastikiem, choæ te¿ surowce s± naturalne to wydobycie gazu i ropy naftowej surowca na plastik nie jest takie ³atwe i wp³ywa 1000 razy mocniej na ¶rodowisko a sposób wytwarzania jest bardziej zaawansowany.

Ma³o tego podczas wydobycia ropy czy gazu mo¿e pój¶æ wiêcej rzeczy nie tak, najgro¼niejszy jest wyciek ropy. I nie wa¿ne ¿e do wycieku dosz³o na morzu czy l±dzie, jedyna ró¿nica to zasiêg a na takiej awarii cierpi zarówno flora jak i fauna. Przypuszczam te¿ ¿e miejsca po wydobyciu ropy naftowej czy gazu nie da siê ju¿ wykorzystaæ, w przypadku wydobycia piasku g³ównie powstaj± k±pieliska, nie wyobra¿am sobie k±pieliska na miejscu odwiertu, jedyne wykorzystanie które przychodzi mi do g³owy to wysypisko ¶mieci.

Ma³o tego podczas wydobycia ropy czy gazu mo¿e doj¶æ do po¿aru, a jak wiadomo podczas po¿aru uwalnia siê wiele szkodliwych substancji do atmosfery.

Zakopmy szklan± butelkê i plastikow±

Pewnie po 300 czy nawet 400 latach archeolodzy wydobyli by zarówno szklan± jak i plastikow± butelkê, ró¿nica jest jednak we wp³ywie na ¶rodowisko. Szk³o a w naszym przypadku butelka szklana jest obojêtna chemicznie, nie rozpuszcza siê w kwasach, rozpuszczalnikach i oczywi¶cie w wodzie, natomiast plastik ju¿ w wodzie czy glebie uwalnia substancje chemiczne niekorzystne dla ¶rodowiska.

Plastik zmienia smak

Czy wam te¿ woda, sok czy napój gazowany smakuje lepiej ze szklanej butelki ni¿ z plastikowej, zapewne tak jest bo szk³o nie zmienia smaku a plastikowa butelka ?

Butelki PET pod wp³ywem temperatury np. gdy le¿± na s³oñcu wype³nione wod± uwalniaj± do niej najczê¶ciej plastyfikatory oraz aldehyd octowy, pierwsza substancja najpro¶ciej mówi±c s³u¿y do tego aby butelka da³a siê zgnie¶æ i by³± elastyczna po jej opró¿nieniu, natomiast aldeyhyt octowy jest bardziej toksyczny od alkoholu etylowego.

Zatem plastik nie tylko ujemnie wp³ywa na ¶rodowisko zarówno podczas produkcji jak i podczas u¿ytkowania, ale tak¿e ujemnie wp³ywa na ¿ywno¶æ któr± spo¿ywamy.

A co z plastikiem biodegradowalnym ?

plastikowe butelki, afroamerykanin, murzyn, recykling plastikowych butelek w afryce

Nale¿y zaznaczyæ ¿e biodegradowalny plastik ulega rozk³adowi tylko w odpowiednich warunkach, np. powy¿ej temperatury 40oC czy w odpowiedniej wilgotno¶ci. Obecnie jeste¶my na takim etapie ¿e nie mo¿emy wyrzuciæ biodegradowalnego plastiku na kompostownik. Próbuje siê nam wmówiæ ¿e plastik biodegradowalny ulega rozk³adowi tak jak wyrzucony ogryzek na kompost a tak nie jest.

Ma³o tego do wytworzenia plastiku biodegradowalnego zu¿ywa siê du¿o wiêcej energii ni¿ w przypadku plastiku zwyk³ego (tradycyjnego). Plastik biodegradowalny to dopiero pocz±tek drogi, je¿eli jednak oka¿e siê ¿e przynosi on wiêcej strat i problemów ni¿ zysku droga ta zostanie porzucona.

Jest przecie¿ recykling

kompostownik, kompost

I tutaj te¿ plastik przegrywa na ca³ej d³ugo¶ci, po pierwsze plastik mo¿na powtórne przetworzyæ 7 do 10 razy, porównuj±c to do szk³a które mo¿na przetwarzaæ nieskoñczon± ilo¶æ razy wypada bardzo marnie.

Po drugie gdy ze szklanej butelki wytworzymy szklankê, kieliszek czy szybê okienn± to ponownie produkty które powsta³y z butelki mo¿ne przetworzyæ na butelkê, gdy z plastikowej butelki wykonamy polar, kocyk polarowy czy inn± plastikow± czê¶æ to odwrotnie siê ju¿ nie da, ratuje nas tylko spalarnia.

Po trzecie gdy z plastikowej butelki wytworzymy ubranie polar, kocyk polarowy itp. to podczas prania uwalniamy do ¶cieków mikro-plastik. Niestety oczyszczalnie ¶cieków nie wychwytuj± go i trafia on do rzek, mórz i oceanów a pó¼niej zjadaj± go ryby tak± wodê pije byd³o z rzek no i my zjadamy te zdrowe owoce morza i miêso z mikro plastikiem, w efekcie plastik jest w nas.

Plastik vs szk³o








Plastik Szk³o

Smak Zmienia smak po¿ywienia rozpuszcza siê w nim i reaguje Nie zmienia smaku, jest ca³kowicie neutralne

Wp³yw na ¶rodowisko Nie jest biodegradowalne, uwalnia do ¶rodowiska substancje chemiczne bez ¿adnej ingerencji Nie jest biodegradowalne ale jest ca³kowicie neutralne dla ¶rodowiska

G³ówne surowce i wp³yw na ¶rodowisko Gaz i ropa, wydobycie degraduje ¶rodowisko a awarie s± bardzo niebezpieczne dla flory i fauny Piasek którego wydobycie degraduje ¶rodowisko ale nie a¿ tak jak ropy czy gazu, miejsca po wydobyciu piasku mo¿na wykorzystaæ a po wydobyciu ropy czy gazu ju¿ nie

Recykling Tylko 9% ca³ego wyprodukowanego plastiku na ¶wiecie jest poddawana recyklingowi Ponad 80% szk³a wyprodukowanego na ¶wiecie jest poddawana recyklingowi

Transport Bardzo ³atwy, w jednym transporcie mo¿na przewie¼æ du¿o wiêcej opakowañ, nie wymaga specjalnych zabezpieczeñ. Szk³o jest ciê¿kie i transport szklanych opakowañ jest du¿o trudniejszy





Podsumowanie plastik kontra szk³o

plastikowe butelki, fura plastiku, big bag, dzieci przebieraj±ce plastik, dziewczynka

W pierwszej kolejno¶ci zobaczmy ile butelek PET i butelek szklanych wchodzi na 1 tonê, tona to 1000 kg co daje 1 000 000 gramów. Jedna butelka PET warzy oko³o 30 gramów wiêc w jednej tonie bêdzie oko³o 33333 sztuk butelek PET, butelka szklana wa¿y oko³o 500 gram co daje oko³o 2000 sztuk butelek szklanych na tonê.

I teraz sobie wyobra¼cie rozsypane butelki szklane po waszym ogrodzie i butelki PET w tej samej ilo¶ci wagowej, ma³o tego do recyklingu trafi tylko 9% plastiku czyli oko³o 90 kg daje to oko³o 3000 butelek PET, w tym samym czasie 80% szk³a zostanie poddane recyklingowi wiêc 800 kg, co daje 1600 butelek szklanych.

Celowo pokaza³em to na opakowaniach, gdy¿ jest wiele plastikowych i szklanych produktów które nie s± opakowaniami i s³u¿± nam przez wiele lat, np. szklanej szyby nie wyrzucamy gdy siê ubrudzi tylko myjemy, tak samo robimy z plastikowymi ramami okien, jest wiele przyk³adów w których plastik czy szk³o staje siê odpadem po wielu latach lub gdy ulegnie zniszczeniu.

Jednak s± opakowania plastikowe które mogli by¶my recyklingowaæ jednak jest to niemo¿liwe, pierwszym przyk³adem jest olej silnikowy. Mimo tego ¿e jest na butelce znaczek recyklingu z dwójk± w ¶rodku to najpierw nale¿ zneutralizowaæ pozosta³o¶ci produktu niebezpiecznego jakim jest olej silnikowy. Drugim przyk³adem jest farba do malowania ¶cian któr± u¿ywamy w domu, najpierw nale¿a³o by umyæ takie opakowanie.

Jednym s³owem produkty w opakowaniach plastikowych s± tañsze, z drugiej strony produkty w opakowaniach oraz samo opakowanie szklane jest bardziej ekologiczne i zdrowsze dla nas, nie wyobra¿am sobie podarowanie komu¶ wina w butelce pet.

Niepo³omice

³ó¿ko do spania, poduszki, pokój, nocleg, obraz kobieta

Noclegi

dom

Domy i mieszkania

mê¿czyzna, d³oñ, rêka

Us³ugi

wózek sklepowy

Sklepy

Nieoficjalna strona Miasta i Gminy Niepo³omice
Polityka prywatno¶ci

strza³ka do góry