Moje Niepołomice

Ile w Gminie jedna osoba produkuje śmieci

bilon, portfel, pieniądze, karty płatnicze, lupa, kasa Nie wiem czy każdy z nas czyta raport o stanie gminy, zgodnie z ustawą z dnia 11 stycznia 2018 roku taki raport jest przygotowany w celu zwiększenia udziału obywateli tejże gminy. Większość z nas czyta gazetę Niepołomicką bo jest darmowa i można ją znaleźć w większości lokali usługowych, handlowych, szkołach czy przedszkolach, ale czy czytamy roczny raport o stanie gminy i na co wydawane są NASZE PIENIĄDZE ?

Taki raport to bardzo dobre źródło informacji i nie jest propagandowy jak gazeta Niepołomicka, nie przedstawia burmistrza tylko w dobrym świetle pokazuje co gmina zrobiła ale przede wszystkim co ile nas kosztuje, zachęcam do lektury raportu a także do takiej analizy jaką przedstawimy.

Ile śmieci produkuje jedna osoba

kosz na śmieci, ogryzek, sałata, owoc, kośći, ości, metalowy kubeł Wszystkie dane zostały zaczerpnięte z raportu o stanie gminy, więc są sprawdzone a nie wyssane z palca. W pierwszej kolejności zajmijmy się odpadami biodegradowalnymi, w roku 2019 było nas 28 tysięcy 786 osób i wyprodukowaliśmy 1.655,87 ton odpadów, daje nam to około 57,5 kilogramów bio odpadów na osobę rocznie. W 2020 stan gminy powiększył się o 326 osób i jest nas 29 tysięcy 112 osób, jednak wyprodukowaliśmy 3.004,94 ton odpadów biodegradowalnych to prawie dwa razy tyle odpadów biodegradowalnych co w roku 2020, daje nam ponad 103 kilogramów odpadów biodegradowalnych na jedną osobę rocznie.

Jest to jeden z najważniejszych argumentów aby nasi mieszkańcy zaprzyjaźnili się z procesem kompostowania, najgorsze w tym jest to że gmina zwiększyła się zaledwie o 326 osób (przyrost około 1,011%) a ilość odpadów biodegradowalnych zwiększyła się o 1349,07 ton czyli o ponad 81% więcej odpadów biodegradowalnych.

I to jeszcze nie wszystko do odpadów biodegradowalnych należy doliczyć odpady z punktów selektywnej zbiórki tak zwanych PSZOK'ów do 3.004,94 ton zebranych w domach należy doliczyć 735,23 tony, zwiększa to produkcje prawie do 130 kg samych odpadów biodegradowalnych przez jednego mieszkańca rocznie, nie wspomnę tu o odpadach które mogły by trafić na kompost a trafiają do odpadów zmieszanych.

Czy odpady BIO odbierają za darmo ?

I tu dochodzimy do sedna, nie za darmo a w ramach odbioru śmieci. Są dwie sprawy po pierwsze firma która odbiera niby za darmo odpady BIO nie wie czy zgłosiłem kompostownik czy nie, kiedyś zrobiłem test przestawiłem worki bio sąsiada pod moje gospodarstwo i zostały zabrane.

Możecie napisać że zostały zabrane bo były w brązowych workach z napisem BIO, ale dlaczego co roku na mojej posesji w kwietniu ląduje rulon brązowych worków na odpady BIO. Powody są dwa, po pierwsze odbiór odpadów BIO nie jest za darmo tylko w ramach odbioru pozostałych śmieci, po drugie osoby które odbierają śmieci nie wiedzą czy zadeklarowałem kompostowanie czy nie.

A ile produkujemy pozostałych odpadów ?

Rocznie cała gmina produkuje 14956,45 ton odpadów, należy odjąć od tego 3004,94 tony odpadów BIO co daje nam 11951,51 tony w kilogramach wychodzi 11951510 kg a na jednego mieszkańca przypada 410,5 kg rocznie.

Ktoś z was pewnie się przyczepi że wliczony jest w to gruz z rozbiórek i śmieci z lokali usługowych, a któż nie prowadził remontu, czy nie zostawiamy śmieci w lokalach usługowych. Należy tutaj wspomnieć że gmina nie zajmuje się odpadami z zakładów w strefie inwestycyjnej, takie firmy jak Polynt, MAN czy inne mają osobne umowy z niezależnymi od gminy firmami odbioru odpadów.

Jak wypadamy na tle innych gmin ?

Na tle innych gmin wypadamy bardzo kiepsko, dla przykładu gmina Bochnia która jest praktycznie taka sama ilościowo jak gmina Niepołomice, nasza gmina liczy 29 tysięcy 112 osób a gmina Bochnia liczy 29 tysięcy 183 osoby.

Jeden mieszkaniec gminy Bochnia produkuje około 92 kg odpadów biodegradowalnych rocznie a jedna osoba w naszej gminie produkuje 103 kg rocznie. Jeszcze gorzej wypadamy w porównaniu z gminą Igołomia-Wawrzeńczyce tam jedna osoba produkuje zaledwie 165,5 kg wszystkich śmieci czyli bio odpadów plus segregowane i zmieszane, a w naszej gminie jedna osoba produkuje 410,5 kg + 103 bio odpadów.

Wszystkie gminy podają ilości odpadów w różnych jednostkach, nasza gmina podaje w tonach bo lepiej brzmi że jeden mieszkaniec produkuje 0,103 tony zamiast 103 kg, w gminie Kłaj ilości śmieci podawane są w mega gramach (Mg)

Należy też wspomnieć że raporty nie są ujednolicone, czyli każda gmina może podawać co się jej żywnie podoba i w dogodny dla niej sposób. Dla jednej gminy podawana ilość odpadów dogodna jest w tonach, dla drugiej w megagramach a ja bym chciał żeby wszyscy podawali w kilogramach. Wszystkie gminy powinny podawać ile rocznie wyprodukowały bioodpadów, frakcji zmieszanej oraz frakcji posegregowanej, brakuje mi też informacji ile gospodarstw zadeklarowało posiadanie kompostowników.

Dlatego porównanie gmin pod względem produkcji odpadów / śmieci jest bardzo trudne jednak nie niemożliwe, błędy są praktycznie znikome, poniższa tabelka porównuje całkowitą ilość śmieci wyprodukowanej w danej gminie podaną w raportach. W tabelce zamieniono podane ilości śmieci na kilogramy, podano także ilość osób w całej gminie a także ile jedna osoba produkuje odpadów rocznie w kilogramach.


Porównanie produkcji śmieci w 5 gminach nieopodal gminy NiepołomiceGmina Ilość odpadów podana w raporcie Ilość odpadów w kg Ilość mieszkańców Rocznie jeden mieszkaniec produkuje tyle śmieci

Niepołomice 14965,45 ton 14965450 kg 29112 osób 514,06 kg

Kłaj 4304,502 Mg 4304502 kg 10459 osób 411,56 kg

Igołomia-Wawrzeńczyce 1265 Mg 1265000 kg 7643 osób 165,51 kg

Nowe Brzesko 1475,13 Mg 1475130 kg 5591 osób 263,84 kg

Bochnia 8069,0320 Mg 8069032 kg 29183 osób 276,5kgDlaczego produkujemy tyle śmieci ?

Wina leży głównie we włodarzach naszej gminy, zabudowa Niepołomic jest nieuregulowana. Ktoś może powiedzieć że przecież są plany zagospodarowania, jednak znam wiele takich miejsc w Niepołomicach gdzie domek jednorodzinny obudowany jest wielkim blokowiskiem i blokowisko nie powstało pierwsze.

Mało tego deweloperzy budują kurniki domki wolnostojące na działkach o powierzchni do 2 arów, to co dzieje się w Niepołomicach nie nazwał bym masakrą tylko mafią deweloperską.

Niestety wina leży też w samych kupujących, sprowadzający się do Niepołomic kupują te tak zwane domki wolnostojące na działkach o powierzchni dwóch arów razem z domkiem. Oczywiście lepiej mieszkać w takim domku niż w bloku, jednak na takiej działeczce nie ma miejsca, sąsiad sąsiadowi zagląda w okno a co najgorsze wszystko wyrzucamy bo nie ma na to miejsca, nie ma miejsca na skoszoną trawę, nie ma miejsca na zbieranie wody, po prostu taki lepszy kurnik.

Niepołomice

łóżko do spania, poduszki, pokój, nocleg, obraz kobieta

Noclegi

dom

Domy i mieszkania

mężczyzna, dłoń, ręka

Usługi

wózek sklepowy

Sklepy

Nieoficjalna strona Miasta i Gminy Niepołomice
Polityka prywatności

strzałka do góry /p>