Moje Niepołomice

Podwyżka opłaty za śmieci w Niepołomicach

kosz na śmieci, zegar, śmieci, znaczek dolara, metalowa pokrywa, metalowy kosz na śmieci Nie jestem wróżką czy jasnowidzem ale jasno można stwierdzić, w roku 2022 na 99% będzie podwyżka za wywóz śmieci. Tłumaczenia będą takie co zwykle, podwyżka cen paliw, pracownicy chcą więcej zarabiać i najgłupsza wymówka czyli jest nas coraz więcej. Przypominam burmistrz Niepołomic chwalił się że jest nas w całej gminie prawie 29 tysięcy, jednak zapomniał napisać że prawie 20% nie płaci w ogóle za śmieci a pozostali płacą za te 20% !!!

A można inaczej

Proponowaliśmy burmistrzowi na piśmie promocję kompostowników, jednak ważniejszy jest grill u burmistrza za nasze pieniądze. Pewnie jakby unia europejska nakazała zakładanie kompostowników i dała dotacje, to nasza gmina była by liderem a teraz zacytuję klasyka pinięndzy po prostu niema i nie będzie... Dotacja to co innego, trzeba zatrudnić dodatkowych ludzi, trzeba wypełnić odpowiedni wniosek i może dostanie się darmowy kompostownik.

Ile tracimy na śmieceniu ?

No właśnie ile tracimy bo zaniedbania są dwa, po pierwsze prawie 20% mieszkańców gminy wogóle nie płaci za wywóz śmieci a po drugie brak jakichkolwiek działań gminy w kierunku kompostowników jest ZEROWY !!! Miały być kontrole deklaracji śmieciowych, jednak gmina nie chwali się skutkami przeprowadzonych kontroli.

W pierwszej kolejności zajmijmy się tymi co w ogóle nie płacą, na stronie gminy widnieje informacja że dobijamy do 20%, więc przyjmijmy że niepłacących jest 19,5%. Na koniec 2020 rokuł gmina liczyła 29 tysięcy 112 osób, 19,5% to 5 tysięcy 676 osób. W 2020 za odbiór śmieci płaciliśmy 25 złotych za osobę, miesięcznie przez niepłacących traciliśmy 141 tysięcy 921 złotych.

monety, pieniądze, kasa, opłaty Mało tego niepłacących za wywóz śmieci przybywa, na stromnie gminy znajdziemy informację że pięć lat temu czyli w 2015 niepłacących było 5% a w 2020 dobijamy do 20%, jeżeli taka tendencja się utrzyma to w 2045 roku 50% gminy nie będzie płaciła w ogóle za śmieci.

Po drugie podwyżkę ceny za wywóz śmieci motywują coraz większą ilością śmieci, daliśmy propozycję aby promować kompostowanie bo to jest najlepszy sposób na obniżenie ilości śmieci głównie zmieszanych. Jednak promocja stop smog idzie świetnie a promocja kompostowania i kompostowników to mniej niż zero, pewnie dlatego bo nie ma dopłat rządowych i unijnych !!!

Ile produkujemy śmieci zmieszanych w kuchni ?

Policzyłem to na mojej czteroosobowej rodzinie, w samej kuchni produkujemy tygodniowo około 6 kg odpadów biodegradowalnych, obierki z owoców i warzyw, odpadki po owocach takie jak ogryzki, woreczki po herbacie, fusy po kawie itp. czyli miesięcznie jest to od 20 do 30 kg odpadów BIO.

W naszej gminie jest 29 tysięcy 112 osób zakładając że jedno gospodarstwo to 4 osoby, więc jest tych gospodarstw około 7 tysięcy 278. Owszem są gospodarstwa mniejsze i większe, każde gospodarstwo w samej kuchni miesięcznie produkuje od 20 do 30 kg odpadów BIO, więc nie mając kompostownika w samej kuchni cała gmina miesięcznie produkuje około 145 ton 560 kg. odpadów do 218 ton 340kg. odpadów BIO które można wyrzucić na kompost.

I tutaj gmina żali się że ilość odpadów rośnie ale nic nie robi aby temu zaradzić, odpady BIO z czasem będą rosły w naszych gospodarstwach gdyż odżywiamy się zdrowiej, jemy więcej owoców i warzyw a same opakowania będą biodegradowalne.

Promocję należało by rozpocząć od szkół, przedszkoli czy zerówek, pokazać dzieciom jak działa kompostowanie i jakie są tego zalety. W pierwszej kolejności zakładamy kompostowniki w szkołach, praktycznie każda szkoła w naszej gminie bierze udział w sprzątaniu lasu itp. ale żadna szkoła nie ma programu jedz zdrowo a odpadki kompostuj.

Piramida żywienia na samym dole ma ruch a powyżej warzywa i owoce, a co z obierkami z warzyw i owoców, no można by wyrzucać do kompostownika a później pokazać dzieciom co z takim kompostem robić.

Należy nakazać by bezwzględnie wszyscy w gminie zakładali kompostowniki, teraz większość odpadków ląduje w odpadach zmieszanych co oczywiście podnosi koszty wywozu i z roku na rok te koszty będą rosły.

Śmieci to nasz wspólny problem !!!

Niepołomice

łóżko do spania, poduszki, pokój, nocleg, obraz kobieta

Noclegi

dom

Domy i mieszkania

mężczyzna, dłoń, ręka

Usługi

wózek sklepowy

Sklepy

Nieoficjalna strona Miasta i Gminy Niepołomice
Polityka prywatności

strzałka do góry